Φόρουμ για τα πτηνά συντροφιάς Αρχική σελίδαΦόρουμ για τα πτηνά συντροφιάς
ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΤΙΜΠΡΑΔΟ R-001 FPO

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση            Calendar

NEWS:
H AΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Φόρουμ για τα πτηνά συντροφιάς Αρχική σελίδα -> Περιστέρια όρνιθες ΚΤΛ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Παπαδόπουλος Γεώργιος

Ένταξη: 08 Μάρ 2007
:
Τόπος: ΙΤΕΑ

Items

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 22, 2007 6:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: H AΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα/καλημέρα σε όλους.
Χρόνια τώρα στην προσπάθεια που κάνω να εκτρέφω
ωδικά πτηνά , παράλληλα (μιας και ο χώρος που ζω μου το
επιτρέπει) είχα στη κατοχή μου 10 με 15 κότες έτσι για
καθαρά πρακτικούς λόγους.(κρέας-αυγά κλπ)
Με τον καιρό όμως κατάλαβα πως και η εκτροφή αυτή έχει
τα μυστικά της.
Τα τελευταία 2-3 χρόνια έβαλα στόχο να αναπαράγω φυσικά
και όχι δια μέσου κλωσσομηχανής.
Περίμενα υπομονετικά ,με περισσότερες πιθανότητες την Άνοιξη,
αλλά τίποτα.
Βελτίωσα την διατροφή, επέμεινα στην καθαριότητα, δημιούργησα
τις κατάλληλες συνθήκες αλλά τίποτα...
Όλες οι προσπάθειες δεν έφεραν αποτέλεσμα.
Τις πολύ όμορφες εικόνες που εχω ακόμα στο μυαλό μου
όταν ήμουν παιδί που η κλώσσα με καμιά δεκαριά κλωσσόπουλα
στην αυλή της γιαγιάς μου.... τις έχω νοσταλγήσει.
Αυτές οι σκέψεις γύριζαν στο μυαλό μου.
Και ξάφνου...εγένετο το θαύμα...!
Τι είναι αυτό όμως που άλλαξε τα δεδομένα;
Αν έχετε και σεις παρόμοιες εμπειρίες ή ενδιαφέροντα σχετικά με το θέμα θα ήταν
καλό να τις εκθέσουμε εδώ.
Όσον αφορά για το ...θαύμα θα σας κρατήσω λίγο σε αγωνία
και θα σας πω στο επόμενο μήνυμά μου τι άλλαξε τα δεδομένα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
evanthos

Ένταξη: 27 Μάρ 2007
:

Items

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 28, 2007 1:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,έχοντας και εγώ τις ίδιες μνήμες σαν πιτσιρικάς,ήθελα και εγώ να ξαναδώ το ίδιο θέαμα και όταν ήμουν πιο μεγάλος,αλλά για αρκετά χρόνια καμιά κότα δεν κλωσσούσε....
Ήξερα ότι οι πιο πολλές χωριάτικες κλωσσούσαν αλλά αυτές που έπερνα από pet shop τίποτε.Ήταν οι τυποποιημένες καφέ.
Πως μου τι βίδωσε πήρα κάποιο πάσχα μαύρα κοταπουλάκια,μόνο μάυρα..είχα διαβάσει ότι ήταν πιο καλά και μόνο τότε μπορούσα να τα βρω γιατί τα pet shop δεν έφερναν μαύρα...και όντως οι μαύρες όλες ήθελαν να κλωσσήσουν....δεν ξέρω τι γονίδια είχαν ή τι έφταιγε αλλά αυτή ήταν η εμπειρία μου και είπα να την καταθέσω μιας και προέκυψε το θέμα...

Βαγγέλης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimitrisK
Site Admin

Ένταξη: 07 Φεβ 2007
:
Τόπος: Attica

Items

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 03, 2007 9:56 am    Θέμα δημοσίευσης: H AΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kalispera se olous. Prosopika eixa kai ego mono empiries meso tis giagias kai sigenon. Apoktontas omos paidia apofasisa na asxolitho arxika gia na fane ta pitsirikia kana augo tis prokopis. Fetos tha kano tin proti mou prospathia gia anaparagogi.
H xara pou prosferoun mexri stigmis sta pitsirikia xoris fisika na paravlepo ta auga dixni anektimiti kai tha sinistousa anepifilakta se osous exoun paidia na to dokimasoun.

http://www.birds.gr/Kotetsi/Kotetsi.htm

Na euxaristiso kiollas ta paidia apo ti Mytilini gia ta omorfa, ntopia, ygies kai paragogika kotopoula pou exo.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
thomaskard

Ένταξη: 06 Μάϊ 2007
:
Τόπος: ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Items

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 20, 2007 11:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στις κοτες κλωθουν μονο οι ντοπιες και απο τα διασταυρωμενα ενα μικρο ποσοστο αυτων που τα εχει κλωσσησει κοτα.Τα πουλια που εχουν εκκολαφθει σε μηχανη δεν εχουν τα ιδια ενστικτα και κατα συνεπεια δεν κλωθουν.Το ιδιο συμβαινει σε ολα τα πουλια (φασιανους περδικες κ.τ.λ)
Φετος απο δυο κλωσσες εχω 23 ντοπια κοτοπουλακια και εκτρεφω αλλα 30 διασταυρωμενα(αγορασμενα 20 ημερων πουλια).
Μενω σε χωριο και εκτος τα κοτοπουλα εκτρεφω κουνελια και γαλοπουλες

Έχει επεξεργασθεί από τον/την thomaskard στις Παρ Μάϊ 01, 2009 7:03 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
DimitrisK
Site Admin

Ένταξη: 07 Φεβ 2007
:
Τόπος: Attica

Items

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 08, 2007 11:20 am    Θέμα δημοσίευσης: ντόπια αίματα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θωμά συγχαρητήρια, ελπίζω και άλλοι να ακολούθουν το παράδειγμα σου να κρατούν τα ντόπια αίματα καθαρά, με ζωντανό το ένστικτο αναπαραγωγής και να μην στέκονται αποκλειστικά στην ευκολία της κλωσομηχανής.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
STRATIS XX

Ένταξη: 12 Φεβ 2007
:

Items

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 14, 2007 9:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΣΤΡΑΤΗΣ Τ6 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σε όλους ……. Και ιδιαιτέρα στον Δημήτρη Χαθήκαμε λίγο μου φέρνετε

Εδώ Μυτιλήνη ………

Χαίρομαι για την προσπάθεια αυτή έξω από τα συνηθισμένα Site με καναρινιά καρδερίνες και αλλά που ανθούν τα τελευταία χρονιά στο Internet .

Καταλαβαίνω την ανάγκη αυτών που ζουν στην πόλη να ασχοληθούν με τα ζώα γιατί πιστεύω ότι αυτά μας φέρνουν κοντά στις συνήθειες της φύσης από οπού έχουμε απομακρυνθεί .

Μεγαλωμένος και εγώ λοιπόν σε χωριό είχα πάντα τις αυτές τις ανησυχίες και μετά από δώδεκα χρόνιά στην Αθήνα ξαναεπέστρεψα στο χωριό μου πέρσι και η δικιά μου πιο πρόσφατη επαφή μιας και την εμπειρία την είχα από μικρός ( αφού τα πρώτα μου κοτόπουλα τα είχα στην έκτη δημοτικού ) ήταν η αναπαραγωγική μου διαδικασία να στεφθεί με πλήρη επιτυχία και το κοτέτσι μου να αριθμεί περίπου στους διακόσιους (+) νεοσσούς από καμιά δεκαριά ράτσες κοτόπουλα , αγριόπαπιες , χήνες , φασιανούς , πέρδικες, φραγκόκοτες και γαλοπούλες .
Παιδιά συνεχίστε ασχολείστε με τα ζώα και να προτρέπετε και τα παιδιά σας όσοι έχετε να το κάνουν τους προσφέρει περισσότερα από άλλες άχρηστες ασχολίες που συνηθίζουν και πιστεύω ότι τα κάνει πιο υπεύθυνα και τους αναπτύσσει άλλη αντίληψη για την εξέλιξη της ζωής .

Λέγομαι Στρατής AL 82 , T 6 (stratisxx@les.forthnet.gr) και ασχολούμαι και με τα TIMBRADO και με αγριόπουλα εκτός από τα παραπάνω αν και τώρα τα κοτόπουλα μου τα έχω μειώσει γιατί ψάχνω καινούριο χώρο . Θα στείλω σύντομα καμιά φωτογραφία και είμαι στην διάθεση σας *( ο Δημήτρης το ξέρει αυτό τα έχουμε ξαναπεί) για ότι μπορώ να φανώ χρήσιμος . Να προσθέσω ότι εκτός από τα κοτόπουλα που έχουν αίμα από παλιές ντόπιες ράτσες κλώθουν και πολλά καθαρόαιμα αλλά να ξέρετε ότι οι καλύτερες μανές είναι τα νανάκια η τα μπασταρδα νανάκια και η διατροφή δεν παίζει ρόλο σε αυτό παρά μονό στο να γεννάνε περισσότερα αυγά .Η κλοσωμηχανή παίζει ρόλο περισσότερο στα θηράματα για το ένστικτο .
Επιστροφή στην κορυφή
harris70

Ένταξη: 24 Οκτ 2009
:

Items

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 26, 2009 3:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΤΡΑΤΗΣ Τ6 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
konstantinos z

Ένταξη: 06 Απρ 2010
:
Τόπος: AMPELOKIPOI ATHINA

Items

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 06, 2010 9:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ego eimai kainourgios stis kotes (exo 9 kotes edo k 3 mines) alla exo valei polles ores meletis sto thema. exei dikio kapoios pou eipe oti ta ivridia (pou einai k oi perissoteres 'xoriatikes' kotes den klosane. oi katharoaimes klossane, kai malista i kathe ratsa se diaforetiko vathmo. aftes pou theorountai kales klosses einai oi silky, kai xrisimopoiountai kai gia anaparagogi allon poulion (agrion klp). ego molis agorasa ena zevgari 2 minon gia na ksekiniso to enxirima afto se merikous mines. tora psaxno na matho gia promitheia katharoaimon avgon. endiaferomai gia ratses transylvanian, welsummer kai sussex. episis prospatho na vro poia ratsa exei to kalitero kreas, apo gefsi kai diatrofiki aksia. kserei kaneis?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Φόρουμ για τα πτηνά συντροφιάς Αρχική σελίδα -> Περιστέρια όρνιθες ΚΤΛ Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Φόρουμ για τα πτηνά συντροφιάς topic RSS feed